396. Obrzycko – Polska

Małgorzata Kojder

Przeglądając zeszłoroczne zdjęcia, odkryłam niezrelacjonowaną, zimową wycieczkę po Wielkopolsce. Myślę, że zaległość ta warta jest nadrobienia, co niniejszym czynię 😊

Wizyty u naszej przyjaciółki Małgosi zawsze łączą w sobie walory towarzyskie z poznawczymi. Wszak na edukację nigdy nie jest za późno 😊 Tym razem Małgosia zabiera nas do Obrzycka w powiecie szamotulskim. Ruszamy w zimny, lutowy dzień przez wielkopolskie pola:

W bezpośrednim pobliżu Obrzycka, nad brzegiem Warty, znajduje się ładny zespół pałacowo-parkowy, otoczony Puszczą Notecką. Dojazd do zamku jest nieźle oznaczony i znajduje się przy ul. Zamkowej 1 we wsi Zielonagóra. Teren kompleksu jest ogrodzony, ale furtka jest zawsze otwarta.

Centralną część kompleksu stanowi Pałac Raczyńskich. Rezydencja jednego z najbogatszych arystokratycznych rodów wielkopolskich została zbudowana w 1862 roku w stylu renesansu francuskiego. Pałac (jak na europejskie standardy) jest więc dość nowy. Po 2. wojnie światowej został przejęty przez państwo, a po 1989 – przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza. Dziś jest siedzibą Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku z hotelem. Okazjonalni rezydenci zachwalają spokój, ciszę i profesjonalną obsługę.

Kompleks, oprócz pałacu, obejmuje kilka budynków gospodarczych: urokliwą bażanciarnię…

i oficyny, wybudowane w szwajcarskim stylu:

Przy oficynach, nad rowem, odprowadzającym z posesji nadmiar wody, przerzucono romantyczny, stalowy mostek:

Spacerujemy po zamkowym parku. No cóż…, zimowy krajobraz w pochmurny dzień jest (prawie) monochromatyczny. Wyobrażam sobie, jak pięknie musi tu być w czasie „złotej, polskiej jesieni”…

Po kamiennych schodkach schodzimy nad brzeg Warty. Tu znajdujemy drugi, urokliwy, stalowy mostek…, lecz śliski i grząski grunt nie zachęca do długich spacerów.

Wracamy do auta i jedziemy obejrzeć obrzycki rynek, w którego centralnej części stoi zabytkowy ratusz. Budynek został zbudowany w połowie XVII wieku z cegły i kamienia, w stylu barokowym. Jakby ktoś miał wątpliwości, co do pradawnych włodarzy, to do dziś, na wieżyczce widoczny jest herb Nałęczów-Raczyńskich. Za czasów pruskich budowla służyła jako spichlerz. W 1960 roku przeprowadzono tu gruntowny remont i budynkowi przywrócony został pierwotny status – dziś jest tu siedziba lokalnych władz.

W Obrzycku na rynku dokonujemy niezbędnych zakupów na naszą wieczorną biesiadę u Małgosi na wsi. Będziemy grzać się w ogniu kominka, gadać, śmiać się, jeść regionalne specjały, pić czerwone wino i okazjonalnie głaskać Małgosiowe koty … 😊

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poland i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „396. Obrzycko – Polska

  1. Małgorzata pisze:

    Haallooo Kochani !!! To była piękna wycieczka…..trochę dawno i już w innej dla mnie rzeczywistości, bo żyję znowu na nowo w mieście !! To miejsce naprawdę urokliwe z przepięknym parkiem i pałacem nad brzegiem Warty 🙂

Dodaj komentarz